Vše co jsme kdy prožili (chcete-li,  vaše duše),  je zaznamenáno na paměťovém záznamu. Nevím kde se nalézá,  ale znám způsob, jak si ho vybavit. Povedu vás zpět po tomto záznamu tam, kde dnešní potíže, trápení a bolesti začaly. K událostem které se vám vybaví doplníte chybějící komentář a nebude důvod prožívat stresující stavy. Mnohdy pochopíme souvislosti, a výhrou je zmoudření.

Mým učitelem před mnoha lety byl ing. Andrej Dragomirecký. Na internetu najdete vše o metodě regresní terapie. Mnoho desítek hodin jsme pracovali sami na sobě. Bylo to nutné, abychom neplakali spolu s klientem, když přijde s tématem, který se nás dotýká.

V sezení s klientem se vracíme po jeho paměťovém záznamu až tam kde jsou počátky jeho dnešních potíží. Dnešní symptomy na těle i na duši nás tam bezpečně vedou za pomoci asociace. Záznam události, která je na počátku (kdekoliv v minulosti) s klientem několikrát projdu. Chybějící komentář původní traumatizující události se tím opakováním doplní, okolnosti příběhu se objasní a v budoucnu už nebude důvod již vyřešené a okomentované prožívat.

Ráda klientům uvádím příklad pro představu jak regrese probíhá a funguje:

Malý chlapec si nesmí chodit hrát do lesa. Jednou zákaz poruší a do lesa se vydá. Začne bouře, spadne strom a jedna jeho větev padne na chlapce a svou vahou jej tiskne k zemi tak, že nemůže vyprostit nohu. Bolí to, bojí se, o nohu, o sebe, i té bouřky. Jak se snaží vyprostit, veškerá pozornost je upnuta k noze a bolesti. Je to doslova boj o život. Nevnímá již, že v dáli rachotí projíždějící vlak, že za lesem štěká pes a jiné „maličkosti“. Po čase a velkém úsilí spojeném s bolestí se mu podaří vysoukat zpoza stromu a jde domů. Doma nic nepoví, protože do lesa nesmí a určitě by byl bit.

Protože se to stalo, když byl hodně malý, v dospělosti si na tuto příhodu již vědomě nevzpomíná. Když mu bylo 40 let, změnil bydliště i způsob života. Do zaměstnání chodil pěšky přes les. Po čase jej začala bolet noha. Problémy přetrvávají a někdy se zhoršují (např. při bouřce). Vyšetření u doktora neukazovalo na zjevnou chorobu. Ani běžná lékařská opatření nepomáhala. Až regresní terapie jej vrátila do té události v dětství a problémy vymizely.

Princip je tento: Do paměťového záznamu se zapisuje vše, co prožijeme, i když vědomě k záznamu nemusíme mít přístup. Když se chlapec soustředil na vyprošťování nohy, jeho vědomí bylo v tzv. zúženém stavu. Všechny pocity, vjemy, bolesti atd. se do paměti sice zapisují, ale s nedostatečným komentářem. Vytěsněno je třeba, že je slyšet vlak, že štěká pes, nebo hřmění bouřky. Ale to vše poté klient znovu zažíval jako dospělý chodíc lesem. A organismus tedy hlásí: POZOR! Nastávají podmínky, kdy jde o život! A všechny nezpracované informace z té příhody z dětství se znovu vybavují. Hlavně ta bolest nohy. V návratu v regresní terapii událost z dětství několikrát projde a postupně se vše okomentuje v souvislostech a časovém rámci. Dojde k „patřičnému zařazení do kartotéky paměti“ a noha přestane bolet.

Více o regresích najdete na www.dragomirecky.cz

Regrese


Regresní terapie řeší např. nejistoty, stres, nejrůznější druhy fóbií, deprese, vztahové problémy, mevysvětlitelné bolesti, poruchy osobnosti aj. Obecně řečeno jsou to prakticky všechny psychické a psychosomatické potíže.